KOMUNIKATY
ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI
Sztuka Czytania
 
 
WYDARZENIA Z DNIA
 
 
NA SKRÓTY
 
 
 
  
 
KALENDARIUM
23.08.1980
Dziesiąty dzień strajku (sobota). Do stoczni przyjechali T. Mazowiecki i B. Gieremek. Powstała komisja ekspertów MKS-u ( B. Cywiński, B. Geremek,  T. Kowalik, W. Kuczyński, J. Staniszkis, A. Wielowieyski,  przew. T. Mazowiecki). Ukazał się pierwszy numer Strajkowego Biuletynu Informacyjnego „Solidarność”. MKS zaczął posługiwać się znakiem graficznym Solidarności opracowanym przez J. Janiszewskiego. Strajk generalny na całym Wybrzeżu (do MKS-u przystąpiło 388 zakładów). Inż. B. Pietruszka, konstruktor ze stoczni, przedstawił projekt pomnika Ofiar Grudnia 1970. O 20.00 w małej sali BHP na terenie stoczni rozpoczęły się oficjalne rozmowy z delegacją rządową. Po 10 dniach strajku MKS został uznany przez władze. Dzięki nagłośnieniu tysiące stoczniowców i gdańszczan słuchało na żywo przebiegu rozmów, reagując śmiechem na każdą próbę „wybiegu” wicepremiera.  Po godzinie nastąpił impas, ponieważ nadal nie przywrócono łączności  telefonicznej z krajem. MKS ograniczył się do wysłuchania opinii komisji rządowej na temat postulatów.


23.08.1939
Zawarty został niemiecko-radziecki pakt o nieagresji, tzw. pakt Ribbentrop-Mołotow. Utajniono protokół, w którym Niemcy i ZSRR dokonały podziału Europy Wschodniej na „strefy interesów”. Polska na mocy tajnej klauzuli miała być podzielona wzdłuż rzek: Narwi, Wisły i Sanu. Ustalenia uległy zmianie w zawartym 28.09. traktacie o granicach i przyjaźni.

23.08.1985
Zm. Apolinary Pastwa (ur. 1899), świątkarz z Wąglikowic, mistrz kaszubskiej rzeźby ludowej.

23.08.1908
Ur. Albin Jan Makowski, działacz kulturalny, kolekcjoner; gromadził materiały dotyczące przeszłości Pomorza i Chojnic; zbiór liczył ponad 4 tys. eksponatów – zabytków archeologicznych, historycznych, etnograficznych, przyrodniczych, ok. 500 archiwaliów, wiele materiałów prasowych i zdjęć. Kolekcja, oficjalnie uznana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1963 r. za muzeum, po śmierci właściciela wraz z biblioteką liczącą ok. 5 tys. woluminów (ponad 50 starodruków) stała się własnością Chojnic; zm. 5.08.1982.

 
PRZETARGI FAQ NEWSLETTER
STRONA POWSTAŁA Z INICJATYWY WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W GDAŃSKU,
ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
80-806 Gdańsk, Targ Rakowy 5/6, tel. 58 3014811 - 14, tel./fax. 58 3056621, wbp@wbpg.org.pl © Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Nasza strona używa cookies czyli po polsku cisteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.