FILIE WIMBP
DYREKCJA
DZIAŁY WIMBP
DLA MEDIÓW
ARCHIWUM MATERIAŁÓW PRASOWYCH
DO POBRANIA
KONTAKT
NAPISALI O NAS
PRACA
 

Na skróty
 
 
A | A  
KOMUNIKATY PRASOWE
27.01.2014
Konferencja prasowa - wyniki czytelnictwa za rok 2013 oraz plany rozwoju Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w roku 2014


Zapraszamy na konferencję prasową prezentującą wyniki czytelnictwa za rok 2013 oraz plany rozwoju Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w roku 2014. Do najważniejszych tegorocznych inwestycji należeć będzie remont i nowa aranżacja Biblioteki pod żółwiem oraz budowa nowej biblioteki w Kokoszkach. Konferencja odbędzie się 29 stycznia (środa) o godz. 12.00 w Filii nr 25 (Biblioteka pod żółwiem) ul. Św. Ducha 111/113 (Gdańsk-Śródmieście).
 
 
08.07.2013
Sztuka Czytania – Sztuka Podróżowania – Wakacyjny Konkurs Fotograficzny

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza do udziału w kolejnym konkursie w ramach projektu Sztuka Czytania.
Tym razem zapraszamy do zabawy osoby lubiące zdjęcia, biblioteki i Facebooka – mówi Natalia Gromow, rzecznik prasowy biblioteki. – Od dzisiaj na fanpage’u Biblioteki można wziąć udział w konkursie fotograficznym, którego tematem jest właśnie biblioteka- miejsce, w którym możemy wypożyczać książki. Chcielibyśmy stworzyć galerię bibliotek z całego świata, tych zwyczajnych i tych zaskakujących. Pamiętamy autobus biblioteczny z Siekieryzady, są biblioteki w pociągach, minibiblioteczki w hostelach czy schroniskach młodzieżowych nie wspominając o bibliotekach na plaży. Oczywiście czekamy również na zdjęcia tradycyjnych bibliotek. Tematyka jest bardzo szeroka, a ujęcie tematu zależy tylko od fantazji fotografa.
 
14.05.2013
Daj się ponieść go - 18.05.2013 w Bibliotece Manhattan

Są tylko dwie możliwe reakcje na spotkanie z go: fascynacja filozofią gry i towarzyszącym jej pięknym obyczajom oraz zwyczajna, ludzka chęć zwycięstwa.
18 maja o godzinie 12.00 rozpoczynamy pierwsze w Bibliotece Manhattan spotkanie z go – jedną z najstarszych gier planszowych świata.
Do udziału w zabawie zapraszamy dzieci i osoby starsze, także te które znają zasady gry – mówi Natalia Gromow z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – Przy planszach do gry w go dzieci nauczą się grać w jego podstawową wersję (Atari Go). Następnie zorganizowany zostanie turniej dla początkujących. Dla znających zasady będzie możliwość pogrania i spotkania się z członkami Trójmiejskiego Klubu Go, który jest organizatorem z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Go.
więcej
 
30.04.2013
Nowa Biblioteka przy ul. Jagiellońskiej

Już od 6 maja czytelnicy z Przymorza będą mogli korzystać z otwartej po remoncie filii nr 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Nowa aranżacja architektoniczno–funkcjonalna biblioteki przy ul. Jagiellońskiej to przede wszystkim lepsze wykorzystanie przestrzeni samej placówki: podział na strefy dla dorosłego i dziecięcego czytelnika oraz większe możliwości wykorzystania miejsca do organizacji wydarzeń kulturalnych. Na czytelników czeka 16000 książek, w tym pokaźny zbiór audiobooków, komfortowy kącik prasowy i 4 stanowiska komputerowe. W filii funkcjonuje bezpłatna sieć WiFi.
25.04.2013
Czytasz w obcych językach? Zapraszamy do Biblioteki Manhattan

W mijającym tygodniu cały świat świętował Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku z okazji święta książki, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wspólnie z ZKM i Urzędem Miejskim w Gdańsku rozpoczęła udostępnianie książek elektronicznych w mobilnych czytelniach znajdujących się w gdańskich tramwajach. Ale nie tylko. Już od piątku w Bibliotece Manhattan będzie można korzystać z nowych, niezwykle ciekawych tytułów obcojęzycznych.
więcej
 
22.04.2013
Rusza Sztuka Czytania
 
Ogólnopolski Konkurs „Literacka podróż po Gdańsku” oraz warsztaty pisarskie, prowadzone przez znakomitych autorów, błyskotliwego literaturoznawcę, skutecznego wydawcę oraz wszechstronnego dziennikarza, to pierwsze tegoroczne wydarzenia projektu Sztuka Czytania przygotowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. W tym roku motywem przewodnim Sztuki Czytania jest podróż, której początek znajduje się w bibliotece, natomiast kierunków jest tyle, ile książek na bibliotecznych regałach.
Sztuka Czytania to projekt promujący czytelnictwo i prezentujący wartościową literaturę. Pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku i przyciągnęła do Biblioteki Manhattan tysiące osób na warsztaty, spotkania autorskie, a przede wszystkim na festiwal czytelniczy. W tym roku Sztuka Czytania wzbogaciła się o nowe elementy: konkurs na prozę inspirowaną zakątkami Gdańska, warsztaty pisarskie, ale również konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcia bibliotek z całego świata. Najlepsze teksty, wyłonione w Ogólnopolskim Konkursie „Literacka podróż po Gdańsku”, zostaną wydane w postaci e-booka, audiobooka oraz interaktywnej mapy literackiej, umożliwiającej każdemu wybranie się w podróż po zakątkach naszego miasta, które stały się literacką inspiracją.
 
02.04.2013
Nowe wydarzenia w Bibliotece
(05 kwietnia - 11 kwietnia)
 
Po świątecznym odpoczynku, dla niektórych czasie rozkosznego obżarstwa i błogiego leniuchowania, warto wyruszyć z domu na spotkanie z ciekawą książką. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku specjalnie dla swoich czytelników przygotowała wyjątkowo interesujące spotkania autorskie.
Wielcy ludzie, znani z podręczników historii, których wizerunki dumnie spoglądają na maluczkich z cokołów, wbrew powszechnemu mniemaniu nie byli herosami ze spiżu. Wręcz przeciwnie, byli istotami ludzkimi, którym nieobce były drobne grzeszki czy zwyczajne słabostki. Mieli swoje skrzętnie skrywane sekrety i tajemnice…każdego, kto chciałby je poznać, zapraszamy do Filii nr 16 WiMBP na spotkanie z Iwoną Kienzler i promocję jej najnowszej książki "Dziwactwa i sekrety władców Polski".
O wielkich ludziach pisze również w niektórych swoich książkach Franciszek Szczęsny, autor "Gryfowego szańca", "Kamienistej drogi", "W krainie gryfa", "Na przekór". Kilkukrotnie nagradzany pisarz pochodzi z Kaszub, obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku. Pisze książki historyczne, obyczajowe i dla dzieci. Na spotkanie z autorem zapraszamy do Filii nr 26 WiMBP.
Miłośników historii naszego miasta zapraszamy do Filii Gdańskiej WiMBP na promocję książki „Gdańsk, jego władze i mieszkańcy w 1945 roku w świetle sprawozdań". Na spotkaniu uchylony zostanie „rąbek tajemnicy” dotyczącej wielu nieznanych lub zapomnianych faktów z życia społecznego miasta w 1945 roku.
więcej
 
13.03.2013
Nowe wydarzenia w Bibliotece
(15 marca - 21 marca 2013)
 
Olga Tokarczuk, Andrzej Perepeczko, Tomasz Sekielski – to tylko niektórzy z wyjątkowych gości, dla których warto w najbliższych dniach odwiedzić Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.
Dzieci, młodzież, ale również dorosłych fanów Dzikiej Mrówki zapraszamy gorąco do Biblioteki Manhattan na spotkanie z autorem przygód Marka i Jarka z Oliwy – Andrzejem Perepeczko, marynarzem, wykładowcą i pisarzem, który zaprezentuje dwa nowe tomy: "Dzika Mrówka i tajemnica Bursztynowej Komnaty" oraz "Dzika Mrówka i Jezioro Złotego Lodu".
Dla naszych najmłodszych czytelników przygotowaliśmy spotkanie w Filii nr 62 WiMBP z Magdaleną Witkiewicz, popularną gdańską pisarką, która opowie nam o swojej książce dla dzieci „Lilka i spółka”. Bibliotekę Manhattan odwiedzi Olga Tokarczuk – powieściopisarka i eseistka, najbardziej utytułowana i chętnie czytana polska autorka.
Gościem Oliwskiego Klubu Kryminału będzie Tomasz Sekielski – znany i ceniony reporter, dziennikarz śledczy, dokumentalista i sprawozdawca parlamentarny, który opowie nam o swoim debiucie książkowym pt. „Sejf”.
Zapraszamy do Filii Gdańskiej WiMBP. W ramach cyklu spotkań z instytucjami kultury dyrektor Basil Kerski zaprezentuje Europejskie Centrum Solidarności: instytucję edukacyjną i naukową, promującą wiedzę o Solidarności i ruchach antykomunistycznych w Polsce i w Europie.
więcej...

 
12.03.2013
Nowa Biblioteka w Nowym Porcie
 
Już 18 marca o godzinie 9.00 nastąpi długo oczekiwane otwarcie biblioteki w Nowym Porcie.
Filia nr 41 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, mieszcząca się wcześniej w budynku Morskiego Domu Kultury, znalazła swoją przystań w gościnnych progach Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, przy ul. Strajku Dokerów 5.
 
03.05.2013
Mamy już rok! - Biblioteka Manhattan obchodzi swoje pierwsze urodziny.

Biblioteka Manhattan tętni życiem od rana do wieczora. Zajęcia dla najmłodszych, warsztaty, spotkania autorskie, przedstawienia teatralne i wystawy to chleb powszedni przychodzących tu osób. W bibliotece działają trzy Dyskusyjne Kluby Książki, a już wkrótce nastąpi inauguracja Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Fanów sztuki obrazkowej zaprasza Pracownia Komiksowa, oferując im największy w Polsce ogólnodostępny zbiór komiksów, prawie 8000 albumów i czasopism komiksowych. Na czytelników czeka 50 tysięcy książek i 2,5 tysiąca audiobooków, płyt z muzyką i filmami. Odwiedzający Bibliotekę Manhattan mogą skorzystać z 45 różnych tytułów czasopism i gazet codziennych, internetu a także pograć na instrumentach muzycznych i konsolach do gier. W tej odważnie zaaranżowanej przestrzeni nowoczesnej biblioteki nie zabrakło miejsca dla osób, które potrzebują spokoju w obcowaniu z książką – cicha czytelnia.

 
21.01.2013
Gdańsk chodzi do Biblioteki - rok 2012 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku
 
Wbrew obiegowym opiniom czytelnictwo nie spada, a biblioteki nie tracą na popularności. A na pewno nie w naszym mieście. Pokazują to statystyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Na początku tego roku na plakatach z serii "Chodzę do Biblioteki" umieściliśmy informację o tym, że 100 tysięcy gdańszczan chodzi do Biblioteki - mówi Natalia Gromow, rzecznik prasowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Rok 2012 okazał się rekordowy pod względem liczby osób, które zdecydowały się skorzystać z naszych usług. Liczba czytelników zwiększyła się o ponad 35 tysięcy osób w stosunku do 2011 r i prawie o 50 tysięcy od najgorszego, w przeciągu ostatnich 12 lat, 2008 roku.
Przybywa nie tylko czytelników, rośnie również liczba wypożyczeń i odwiedzin w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
 

 
 
PRZETARGI FAQ NEWSLETTER
STRONA POWSTAŁA Z INICJATYWY WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W GDAŃSKU,
ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
80-806 Gdańsk, Targ Rakowy 5/6, tel. 58 3014811 - 14, tel./fax. 58 3056621, wbp@wbpg.org.pl © Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Nasza strona używa cookies czyli po polsku cisteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.